1
Metin2 Simya Nedir?

Simya Nasıl Yapılır? ( Simyacı Görevi )
Simyacı.png Simyacı.png 54 kere görüntülendi 30.93 KiB
Simya yapabilmek için öncelikle karakterinizin 30 Seviye ve üzeri olması gerekmektedir. Simyacı adlı NPC'ye gidip 30 seviye görevini aldıktan sonra karakter seviyenize uygun slotlardan Ejderha Taşı Parçası kısaca ETP düşürmeniz gerekmektedir. ETP'ler 10 Adet kadar slotlardan düşüyor ardından düşürdüğünüz taşları Simyacı'ya götürerek Cor Draconis'e çevirmelisiniz bu aşamayı bir karakter için günde 3 kere tekrarlayabilirsiniz. Çevirdiğiniz 1 adet Cor Draconis işlenmemiş rastgele bir simya çeşidine dönüşmektedir. Burada ki seviyeleri yukarıda da belirttiğim gibi Ejderha Elması, Ejderha Yakutu, Ejderha Yesimi, Ejderha Safiri, Ejderha Grenası ve Ejderha Oniksi taşlarından birine rastgele dönüşücektir. Bu taşlar en alt seviye simya modelleridir bu simya modellerini simyacı'dan geliştirerek bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.


Cor Draconis Çeşitleri Neler Çıkabilir?
resim_2024-03-09_170635735.png resim_2024-03-09_170635735.png 54 kere görüntülendi 44.53 KiB
Tam Geliştirilmiş Simyaların Özellik ve Bonusları
resim_2024-03-09_170738676.png resim_2024-03-09_170738676.png 54 kere görüntülendi 85.82 KiB
Geliştirilmiş Simya Bonusları Ne İşe Yarar?

Buza karşı dayanıklılık: Buz canavarları(Sürgün mağarası ve Sohan Dağındakiler),Karanlık Ejderha Kayasında bulunan canavarlara karşı dayanıklılık verir.
Ateşe karşı dayanıklılık: Ateş canavarları(Sadece Doyyumhwan da bulunanlar) Savunması. (Söylentilere göre Şaman karakterinin Ejderha Kükremesi Skilini de savunduğunu İddiası vardır)
Rüzgara karşı dayanıklılık: Karanlık tapınaktaki tüm canavarlar ve Karanlık Ejderha Kayasında bulunan canavarlara karşı savunma.
Dünya Direnci: Golemler,Kızıl Orman,Hayalet Orman ve Karanlık Ejderha Kayasında bulunan canavarlara karşı direnç verir.
Şimşeğe Karşı Dayanıklılık: Setaou sınıfı canavarlar,Yılan Vadisindeki devler ve Karanlık Ejderha Kayasında bulunan tüm herşeye karşı dayanıklılık sağlar.
Karanlık Direnci: Şeytan Kulesi ve Şeytan Katakombunda bulunan tüm slotlara karşı savunma direncidir.

Ejderha Taşını Arındırma ve Yükseltme İşlemleri
Arındırma_paneli.jpg Arındırma_paneli.jpg 54 kere görüntülendi 55.01 KiB
Simya arındırmak için Simyacı'ya tıklayıp "Ejderha Taşı Arındırma" menüsüne tıklayarak Arındırma Panelini açmalısınız.
Simyanızı 3 farklı şekilde arındırabilirsiniz.

Sınıf: Bu arındırma türü en çok simya haracayacağınız türlerden biridir. Simyaları yükseltmek istediğiniz taşın türüne bağlı olarak uygun slotlara koyup arındıra basmanız gerekmektedir. Seviye yükseldikçe bir sonraki seviye için daha az simya gerekli olucaktır. Arındırma işlemini yaparken başarısız olabilir eğer simya arındırma işleminiz başarısız olursa 1 adet simyanız iade edilir 1 adet simyanız yok olur. Simya taşınızın seviyesi yükseldikçe daha fazla bonus çıkma şansınız artar. (Bonuslar en fazla 5 adete kadar çıkmaktadır) Mevcut Simya Sınıfları : İşlenmemiş, Yontulmamış, Ender, Antika ve Efsanevi. Bunlar içerisinden Antika ve daha üstü simyalar kişisel pazarlara,ticarete ve yere düşürülebilir.
Saflık Derecesi: Bu arındırma işleminde çok fazla ejderha taşına ihtiyacınız vardır. ( Yükseltmek istediğiniz saflığa bağlı olarak harcayağınız Ejderha Taşı artabilir) Arındırma işleminde, sadece aynı saflık derecesine sahip simyalar arındırılabilir. Gerekli ejderha taşlarını uygun slotlara koyup arındıra basın. Seviye yükseldikçe, bir sonraki seviyeler için daha az Ejderha taşı gerekli olmaya başlayacaktır. Arındırmanın başarısız olma ihtimalı vardır eğer arındırma aşamasında işlem başarısız olursa 1 adet ejderha taşı geri iade edilir diğer ejderha taşınız yok olur. Sadece aynı sınıfa sahip taşların saflık derecesi arttırılabilir ve etkileri güçlendirilebilir. Ejderha taşında en alt saflık derecesi mat seviyeler yükseldikçe parlak, tertemiz, mükemmel ve kusursuz derecesine kadar yükselir.
Seviye: Bu arındırma şeklinde Ejderha taşının yanı sıra yanında ekstra nesnelere ihtiyaç duyulmaktadır bunlar şu şekildedir: Yeşil, Mavi ve Pembe ejderha fasulyesi. Ejderha fasulyesi ve ejderha taşı uygun slotlara konur ve arındırma işlemi başlatılır bu arındırma işlemi de başarısız olabilir. Eğer arındırma işlemi başarısız olursa Simyanızın seviyesi düşer veya aynı kalır. Saflık derecesinin içinde, Ejderha taşı seviye olarak da yükselebilir yükseldikçe etkisi de genişler ve efsun değerlerinde farklılıklar olur. Yeşil Mavi ve Pembe Ejderha fasulyesi Nesne market ürünüdür bu ürünleri metin2 belirli zaman aralıklarında event olarak nesne market üzerinden satışa sunar. Sitemiz üzerinden dilediğiniz zaman Metin2 nesne market kategorimizden Ejderha Fasulyesi alabilirsiniz.


Ejderha Taşı ( Simya ) Nasıl Kullanılır?
Simyalarınızı 2 ayrı set halinde kullanabilirsiniz. Simya envanterinizde bulunan Ejderha taşını Panelin üst bölümünde ki çemberde kendi rengi ve slotuna uygun olan alana yerleştirebilirsiniz. Dikkat!! Simyanızı yerleştirdiğiniz zaman taşı geri çıkartmanın zor olacağını bildiren bir mesaj göreceksiniz. İşlemi onayladığınız halde taş slota yerleştirilecek ve aktif edilmeyi bekleyecektir. Simyalarınızı aktif etmek için simya panelinizin sağ alt köşe kısmında bulunan '' Etkinleştir'' Tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Etkinleştirme gerçekleştiği an taşın süresi otomatik olarak azalmaya başlayacaktır. Aynı anda sadece 1 seti kullanabilirsiniz diğer simya setinizi etkinleştirdiğiniz anda ilk etkinleştirdiğiniz set pasif hale geliecektir.
test.png test.png 54 kere görüntülendi 344.54 KiB
Simyacı Marketi: Simyalarınız için gerekli olan bir kaç materyali alabiliceğiniz NPC'dir simyacının üzerine tıkladıktan sonra market seçeneğine tıklarsanız simyacı marketine ulaşabilirsiniz. Simyacı marketinde 2 adet Nesne satılır bunlardan birisi Sürenin Kerpeteni diğeri ise Ejderha Kerpetenidir. Bunlardan birisi üzerinizdeki simyayı çıkartmanıza diğeri ise simya süresi uzatma işlevini görür.


Ejderha Kerpeteni; Simyanızı çıkartmaya yarayan materyaldir ejderha kerpeteni ile çıkarılan simyalar daha yüksek oranlarda başarılı olarak çıkar fakat işlem başarısız olursa simyanız kaybolucaktır.

Sürenin Kerpeteni; Süre özütü yapmanıza olanak sağlar. Süre özütünü yaratmak için kerpeteni, "takılı olmayan" bir ejderha taşının üzerine sürükleyip bırakın. Simya Panelinden taş yok olacak ve yerine envanterinizde süre özütü belirecektir. Envanterinizdeki özütü, takılı ejderha taşının üzerine sürükleyip bırakınız. Süre uzatımı rastgele ve belli bir orana göre gerçekleşir. Simya Çıkarma işleminde başarı oranını değiştirmez

Örnek: Takılı olan Efsanevi Ejderha Taşınızın 4 saatlik süresi vardır ve siz 1 saatini etkinleştirip kullanmışsınızdır. Kalan 3 saat saatte özütü sürükleyip taşın üzerine bıraktığınızda %30 ek süre aldınız Bu durumda kalan 3 saate (180 Dk) ek olarak 54 dakika daha kazanacak ve takılı ejderha taşınızın geri sayım süresi 3 saat 54 dakikaya çıkacaktır.

Simya Nasıl Çıkarılır?
Simyanızı setten çıkarmak için, ya çemberden sürükleyip simya envanterinize sürüklemeli ya da üzerine farenin sağ tuşuyla tıklamalısınız. Bu işlemi yaptığınızda, çıkarma işlemi esnasında ejderha taşının kırılabileceğini belirten uyarı mesajını alacaksınız. Eğer işlemi onaylıyorsanız evet'e basıp çıkarma işlemini tamamlayın. Çıkarma işleminin başarısız olması halinde, ejderha taşınız yok olacak ve yerine envanterinizde 1 adet ejderha taşı parçası belirecektir.

Peki ya Simya Süresi Biterse Ne Olur?
Karakterinize aktif olarak taktığınız tüm simyaların belirli bir süresi vardır maximum 1 gün olacak şekilde simyalar belirli bir zaman kullanılır ve yenilemeniz gerekmektedir. Simyanızı yenilemediğiniz vakit süresi biterse eğer simyanız kaybolmaz pasif hale gelir ve süre özütü kullandıktan sonra tekrar simyanızın süresi oluşur. Bu durumda simyanızı kaybetmeden tekrar aktif olarak kullanabiliceksiniz.